МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Здравје
Храна која помага против алергии

Храна која помага против алергии

петок, 08 март 2019, 12:24ч.   |   L.E.

Во денешно време медицината познава бројни алергии – кон прашина, храна, пијалаци, животни и други супстанции од животната средина, со кои имаме допир. Обично настанот на алергија е минлив чин и поминува брзо. Непријатните симптоми можат да се лекуваат преку различни методи, но има и храна која влијае на општата состојба на организмот и би можела да олесни некои симптоми. foodpanda, избра дел од нив.

Кромид, пиперки, магдонос. Сите тие содржат кверцетин кој е природнa растителнa хемикалија и ги намалува хистамините, кои се дел од алергиски реакции.

Киви – дел од плодовите, со богата содржина на витамин Ц. А, целите цитруси и овошјето со многу витамин Ц го ограничуваат хистаминот.

Ананас – Содржи ензим наречен бромелин кој ја намалува иритацијата и алергиски реакции.

Туна, лосос, скуша и сè што содржи Омега-3. Студија во Јапонија покажа дека жените кои јадат повеќе риба имаат послаби манифестации на поленска треска, позната како алергиски ринитис.

Кефир – Содржи пробиотици. Тие се добри за целокупниот организам и бактериите кои живеат во цревата.

Киселата зелка и кимчите исто така добри извори на пробиотик.

Мед – Мала количина мед може да помогне за совладување на некои алергии

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.