МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Култура
Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан

Краток филм на Елеонора Венинова ќе се прикаже на Кан

петок, 08 март 2019, 12:14ч.   |   L.E.

Краток филм на македонската режисерка Елеонора Венинова кој е дел од балкански омнибус ќе се прикаже на годинашниот Кански филмски фестивал (14- 25 мај).

Филмот „Знакот“ (The Sign) кој е дел од балканска копродукција ќе се прикаже во програмата 15 дена на авторите, популарна како Кензен. Венинова, чии кратки филмови „Влакна“ и „Борба за смрт“ добија повеќе награди на фестивали низ светот, на последниот конкурс на Агенцијата за филм доби поддршка за својот прв долгометражен филм „Преекспонирано“ на „ДНФ Филм“ од 18 милиони денари (292.682 евра).

Во реализацијата на проектот учествуваат Агенцијата за филм, Српскиот филмски центар, Словенски филмски центар и Филмскиот центар на Црна Гора. Авторите ќе добијат можност да ги претстават своите први долгометражни проекти на учесниците на Канскиот филмски фестивал и маркет меѓу кои селс агенти, претставници од медиумите и дистрибутери.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Шест романи во трката за „Роман на годината“
Руската зима во кинотека почнува со „Ана Каренина: Приказната на Вронски“ на Шахназаров
„Медена земја“ ќе ја смени перцепцијата за македонскиот филм
Операта „Хофманови приказни“ во МОБ
Филмска вечер во Кинотека со германскиот филм „Што останува“
„Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.