МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
GFG Style Kangaroo Concept – од тркач до off-road автомобил (Фото/Видео)

GFG Style Kangaroo Concept – од тркач до off-road автомобил (Фото/Видео)

петок, 08 март 2019, 11:58ч.   |   L.E.

На авто салонот во Женева секоја година премиерно се појавуваат многу новитети, меѓу нив и концепти, а еден од нив оваа година поседува неверојатна комбинација на перформанси

Веројатно првпат слушате за Kangaroo или како што е целото име GFG Style Kangaroo. Станува збор за концепт на суперспортски автомобил кој покрај изгледот на вистински „тркач“ на асфалт, може да се симне од асфалтот и тогаш добива епитет „хипер-SUV“.

Се разбира, во согласност со трендовите, погонот е електричен. Двата електрични мотори даваат максимум од 490 КС и 600 Nm, што е доволно за забрзување до „стотка“ за 3,8 секунди. Од друга страна, батериите од 90 kWh обезбедуваат автономија од 450 km.

 

 

 

 

Сепак, она што е посебно кај овој автомобил е неговото подвозје. Во Racing Mode, подот е висок 140 mm, во Road Mode автомобилот е подигнат на 50 mm, а на крајот тука е Off-Road Mode при кој висината на подот изнесува 260 mm. Во овој режим на возење во погон се по две пружини, а тогаш автомобилот може да се вози на нерамен терен без ризик дека некаде ќе заглави. Возилото е поставено на 22-инчни тркала со гуми Pirelli Scorpion. Дигиталниот кокпит се подразбира.

 

 

Од GFG сè уште не ги откриваат плановите за овој автомобил, но сериско производство не е исклучено. Како потсетување, ваков концепт има понудено ItalDesign уште во 2013 година (Parcour), но очигледно премногу рано.

 

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.