МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Спорт
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома

Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома

четврток, 07 март 2019, 09:25ч.   |   Xh.I.

Икер Касилјас е фудбалски господин и џентлмен каков што ретко може да се види во модерниот фудбал, а најдобра дефиниција за тоа каков спортист е искусниот шпански голман добивме изминатава вечер во ситуација кога атмосферата на „Драгао“ беше навистина жешка.

Сите играчи на Порто беа во екстаза и жестоко славеа откако излегоа како победници од двата изедначени дуели со Рома, но за разлика од нив, Икер покажа голема класа и одлучи да му пријде на најголемиот трагичар. Флоренци направи наивен пенал во 117-та минута и му дозволи на Порто да изведе пенал со кој го завери пласманот во четвртфиналето, а тоа посебно тешко му падна на дефанзивецот кој не можеше да се соземе по мечот. Касилјас во стил на фантастичен спортист му пријде на Флоренци и се обиде да го смири вториот капитен на Рома, а за феноменалниот гест доби поздрав од Де Роси кој исто така се доближи за да го поддржи својот соиграч.

© ЖУРНАЛ    ~108,36

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Солари по пласманот на Реал во полуфиналето: Навистина ги жалам оние кои дури сега открија ваков играч!
Марсело: Ако Реал не ме сака, нека ми плати….
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Шпански медиум: Модриќ потпишува „доживотен договор“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.