МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Занимиливости
Отров од пајак може да се користи за третирање на еректилна дисфункција

Отров од пајак може да се користи за третирање на еректилна дисфункција

четврток, 07 март 2019, 12:31ч.   |   L.E.

 Постои вид на пајаци во Бразил чие опасно каснување може да има специфичен несакан ефект – предизвикува абнормално долготрајни ерекции.

 

Нова студија сега ги истражила ефектите на синтетичката верзија на активната состојка од овој отров, позната како PnPP-19, врз животни со дијабетес и висок крвен притисок. Резултатите покажале дека состојката била успешна во креирање на ерекции кај глувците без предизвикување на други несакани ефекти.

Претходно, било докажано дека отровот функционира и кај глувци со повреди на кавернозните нерви кои предизвикуваат ерекции на пенисот и клиторисот. Истражувачите откриле дека отровот предизвикува релаксација во сунѓерестото ткиво на овие сексуални органи, доведувајќи до зголемување на крвотокот во нив, што предизвикува ерекција.

Во најновата студија се покажало дека синтетичкиот лек може да се администрира успешно и безбедно преку инјекција или гел, иако само 10% од дозата од гелот пенетрира во кожата.

 

На истражувачите им е познат ефектот на отровот на овој пајак уште од раните 2000-ти. Пајакот е од врстата Phoneutria nigriventer и има распон на нозете од 13-15cm. Невротоксинот во отровот предизвикува губење на контролата на мускулите што може да доведе до проблеми со дишењето, парализа, и евентуална асфикција (гушење, „глад“ за кислород). Ерекцијата, пак, предизвикана од него е болна, може да трае со часови и да доведе до импотенција.

И покрај ризикот од компликации, повеќето кои ги има гризнато овој пајак не се во сериозна опасност. Само 2.3% од случаите побаруваат користење на противотров, а од овој вид на пајаци имаат умрено две деца во 1960-тите.

Тие живеат во Бразил, Уругвај, Парагвај и Аргентина, а се хранат со инсекти, жаби и гуштери.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.