МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Женева 2019: Italdesign концепт посветен на Леонардо да Винчи

Женева 2019: Italdesign концепт посветен на Леонардо да Винчи

четврток, 07 март 2019, 12:24ч.   |   L.E.

Италијанската компанија го искористи овогодинешниот саем како прилика да го претстави својот нов концепт со целосно електричен погон, кој е посветен на ренесанскиот уметник Леонардо да Винчи.

Наречен DaVinci концепт, автомобилот е дизајниран како гранд турисмо со чист електричен погон, кој нуди опција за сместување на два електрични мотори, по еден на секоја оска, а батериите се поставуваат на подот. Сепак, со само неколку модификации, овој модел на Italdesign може да прими и конвенционален мотор со погон на сите четири тркала. Ваквата верзија е развиена за 4,0 литарска V8 единица, која не бара никави промени во дизајнот на автомобилот.

Надворешнот изглед се карактеризира со високо ниво на елеганција, кое е комплетирано со спортската покривна линија, активниот спојлер и OLED задните фарови кои формираат хексагонална рамка. Спорткиот изглед на задниот дел е исто така надополнет со дифузерот со агресивен дизајн. Дополнително, DaVinci е опремен со нов сет гуми на Pirelli, специјално проектирани за електрични и plug-in хибридни возила, кој имаат за цел да го намалат отпорот на тркалање и бучавата.

 

Дизајнот на екстериерот одлично се надоврзува со ентериерот, кој е футуристички настроен. Само во предниот дел може да се забележи присуството на три екрани, од кои еден е поставен пред совозачкото седиште, друг во централната конзола, а пак последниот претставува дигитален инструмент панел поставен пред возачот. Во централниот дел на централната табла, под отворите за воздух во самиот тапацир се интегрирани контролите на клима уредот.

Производителот изјави дека засега DaVinci претставува само концептен модел, кој со доволно интерес би можел да добие и своја прозиводна верзија.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.