МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Премиера: Alpina B7 xDrive e уште побрза и полуксузна BMW Серија 7

Премиера: Alpina B7 xDrive e уште побрза и полуксузна BMW Серија 7

четврток, 07 март 2019, 12:22ч.   |   L.E.

 Alpina ја претстави нивната суперлимузина базирана на обновената BMW Серија 7 на автомобилскиот саем во Женева.

Потенцијалните купувачи на Серија 7 сега ја добиваат најсилната верзија наречена Alpina B7 xDrive, која ќе започне со продажба во втората половина од оваа година. Срцето на моделот е 4.4-литарски V8 агрегат со 600 кс и 800 Nm вртежен момент, овозможувајќи му да забрза од 0-100 км/ч за само 3.5 секунди, пред да ја достигне максималната брзина од 330 км/ч.

За подинамични перформанси, B7 xDrive доаѓа со подобрен систем за сопирање со поголеми дискови, Michelin пневматици со високи перформанси и систем за погон на сите тркала рекалибриран да понуди поагилни реакции.

 

Веднаш препознатлив по специфичниот стил на Германската тјунинг компанија, моделот доаѓа со дополнителен преден дифузер, заден лип спојлер над багажникот, овални издувни цевки, 20-инчни алуминиумски фелни со дизајн со многу краци и опција за ексклузивни сина и зелена металик бои.

Во внатрешноста Alpina B7 xDrive е обвиен со Nappa кожа, а е сериски опремен со мултифункционални комфорни седишта, детали од керамика и врати со меко затварање. Како опција се понудени и head-up дисплеј во боја, камера со поглед кон назад и најновиот iDrive 7 систем.

 

Сепак, тјунерот додал неколку свои елементи како рачно изработени површини од високо квалитетна Lavalina кожа, плави и зелени зашивки на спортскиот волан, специјални ознаки и индивидуална сериска плочка, нов Alpina дизајн на дигиталната инструмент табла, прагови на вратите со сино осветлување и подобрен акустичен комфор.

Листата на опции за опремување на моделот е навистина масивна и опфаќа уште многу останати елементи, кои ќе го направат B7 xDrive уште полуксузен и побезбеден.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.