МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Град Скопје: Соработката со фирмата на партнерот на Царовска е законска
Претседателот ги потпиша указите за 21 закон
Трипуновски: Мојот отказ е политички реваншизам
Русковска: Ги добивме документите од Албанија за Груевски, но не откриваат ништо ново
Регион
Јоханес Хан: Кинеските инвестиции на Балканот се потенцијален извор на нестабилност

Јоханес Хан: Кинеските инвестиции на Балканот се потенцијален извор на нестабилност

четврток, 07 март 2019, 10:27ч.   |   Z.H.

 Еврокомесарот за проширување, Јоханес Хан, во интервју за „Фајненшл Тајмс“ дека Европската комисија го потценила влијанието на Кина во Западен Балкан.

 
Тој изрази загриженост за западнобалкснаките земји кои договараат кинески кредити за инфраструктурните проекти, бидејќи тие го зголемуваат ризикот од долгорочни штети во кревките економии.
Хан истакна дека кинеските кредитори никогаш не правеле пресметки дали земјата должник е способна да ги врати ратите и стравува дека Пекинг во тој случај ќе бара да ги земе проектите под своја собственост.
Признава дека европските банкарски институции не се најбрзите и бараат многу ислови, но во крајна смисла се „најчесните партнери“.
Кина во последно време направи значителни инвестиции во рамки на програмата „16+1“ во која се вклучени 11 членки на ЕУ и пет земји од Западен Балкан - Србија, БИХ, Албанија, Македонија и Црна Гора..
 
Според Центарот за меѓународни и стратегиски истражувања, Кина вложила 9,4 милијарди долари во 2016 и 2017-та во овие земји, од кои половината пари се инвестирани во западнобалканските земји.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.