МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Град Скопје: Соработката со фирмата на партнерот на Царовска е законска
Претседателот ги потпиша указите за 21 закон
Трипуновски: Мојот отказ е политички реваншизам
Русковска: Ги добивме документите од Албанија за Груевски, но не откриваат ништо ново
Регион
Харадинај ќе ја покани Брнабиќ да го посети Косово во април

Харадинај ќе ја покани Брнабиќ да го посети Косово во април

четврток, 07 март 2019, 10:26ч.   |   Z.H.

 Косовскиот премиер Рамуш Харадинај најави дека неговата српска колешка Ана Брнабиќ ќе биде меѓу поканетите да го посети Косово на почетокот на идниот месец, заедно со претседателите на влади на другите земји од регионот, јави дописникот на МИА од Приштина.

Според пишувањето на „Коха Диторе“, Харадинај настојува да организира во Косово средба на која премиерите на земјите на Западен Балкан ќе разговараат за процесите на евроинтеграциите во регионот.
Меѓу гостите планирано е да биде поканет и комесарот за добрососедство и проширување на Европската унија Јоханес Хан.
Намерата за организирање на средбата косовскиот премиер ја изнел на вчерашната седница на Владата, пишува приштинскиот весник.
– Би побарал согласност од вас на почетокот на април да ги поканам премиерите на Албанија, Северна Македонија, Црна Гора, како и, се надевам, на Хрватска и Босна и Херцеговина, а – доколку дојде – и премиерката на Србија, но верувам дека е тоа малку тешко, изјавил Харадинај.
Речиси две децении по завршувањето на војната во Косово, ниту еден српски премиер не ја посетил земјата на покана од државниот врв во Приштина

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.