МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Шведска меѓу петте земји на светот со најквалитетен воздух

Шведска меѓу петте земји на светот со најквалитетен воздух

четврток, 07 март 2019, 12:23ч.   |   Z.H.

 Квалитетот на воздухот во Шведска е меѓу најдобрите во светот, покажува новиот извештај од организацијата за заштита на животната средина „Гринпис“ и софтверската компанија AirVisual, пренесува „Локал“.

 
Студијата е заснована на мерења на PM 2.5-честички во 73 земји во 2018 година и на рангирањето на земјите од најзагадениот до најмалку загадениот воздух.
 
Шведска е рангирана на 69-тото место, што значи дека само четири земји имаат повисок квалитет на воздухот и дека концентрацијата на PM 2.5-честички во Шведска е во рамките на упатствата на Светската здравствена организација (СЗО).
 
Најдобрите земји се Исланд и Финска, кои се рангирани на 73. и 72. место.
 
Во меѓувреме, Стокхолм е меѓу трите главни града со најдобар квалитет на воздухот.
 
Во рангирањето на европските градови, Бредкелен, близу до Штромсунд во регионот на Јемтланд, е рангиран на прво место, а Умеа е 14-тото најчисто место во Европа.
 
На глобално ниво, во извештајот се истакнува колку места имаат слаб квалитет на воздух. Секоја година околу седум милиони луѓе умираат предвреме поради загадувањето на воздухот, а PM 2.5-честичките се еден од видовите на загадување што доведоа до најголеми здравствени проблеми. Во големи количества, овие честички можат да влијаат на респираторните и кардиоваскуларните системи.
 
Трите земји со највисока концентрација на PM 2.5-честички се Бангладеш, Пакистан и Индија, а 18 од најзагадените градови се исто така во овие земји.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.