МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Американски новинар приведен во Венецуела

Американски новинар приведен во Венецуела

четврток, 07 март 2019, 16:22ч.   |   Z.H.

 Безбедносните сили во Венецела вчера го привеле американскиот новинар Коди Ведл од неговиот стан, соопштија адвокатите и групите за слобода на медиумите.

 
Група од пет мажи во црни униформи, носејќи пишан налог, влегле во станот на Ведли. По два часа тие заедно со Ведли, кој носел голем куфер и торба со опрема, го напуштиле станот.
 
Ведли повеќе од четири години известуваше од Венецуела, а во последно време работеше како слободен новинар за Еј-Би-Си во Мајами.
 
И помошникот на Ведли, Карлос Камачо на сличен начин бил одведен од неговиот дом.
 
Сè уште не е познато зошто двајцата новинари се приведени.
 
Нивното апсење се случи истиот ден кога Владата на Венецуела соопшти дека го протерува амбасадорот на Германија, Данијел Мартин Кринер од Каракас поради мешање во внатрешните работи на земјата.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.