МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Гуаидо тврди дека венецуелската влада ѝ се заканува на Германија по протерувањето на амбасадорот

Гуаидо тврди дека венецуелската влада ѝ се заканува на Германија по протерувањето на амбасадорот

четврток, 07 март 2019, 11:21ч.   |   Z.H.

 Самопрогласениот привремен претседател на Венецуела, Хуан Гуаидо, изјави дека откако претходно го протера германскиот амбасадор во земјата, владата на Венецуела сега ѝ се заканува и на Германија, пренесува „Спутник“.

 
„Венецуела живее под диктатура, а оваа постапка претставува закана против Германија”, рече Гуаидо во интервју за „Дер Шпигел“, додавајќи дека побарал од германскиот претставник да остане во земјата.
 
Неговите коментари доаѓаат откако венецуелската влада го протера германскиот амбасадор, Гуаидо тврди дека венецуелската влада ја загрозува Германија по истерувањето на пратеник.
 
Неговите коментари доаѓаат откако венецуелската влада го протера германскиот амбасадор, кој во понеделникот го поздрави самопрогласениот привремен претседател на аеродромот во Каракас, поради мешање во внатрешните работи на земјата.
 
„Венецуела смета дека е неприфатливо странски дипломат во нашата држава да врши јавна улога блиска до онаа на политички лидер усогласена со конспиративната агенда на екстремистичките сектори на венецуелската опозиција“, беше речено во соопштението на венецуелската влада.
 
Официјален Каракас на германскиот амбасадор му даде 48 часа да ја напушти државата.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.