МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Манафорт може да го мине останатиот дел од животот во затвор

Манафорт може да го мине останатиот дел од животот во затвор

четврток, 07 март 2019, 13:21ч.   |   Z.H.

 Поранешниот шеф на кампањата на Доналд Трамп, Пол Манофорт, може да го помине остатокот од својот живот во затвор, доколку денеска биде осуден по обвиненија за даночни и банкарски измами.

 
Манафорт, кој следниот месец ќе наполни 70 години, беше обвинет во август по пет обвиненија за даночна измама, два за банкарска измама и едно за тоа што не пријавил дека поседува сметка во странска банка.
 
Доколку Судот во Вирџинија денеска го прогласи за виновен, тој може да добие затворска казна од 19 до 24 години. Неговите адвокати апелираат на поблага казна поради неговата влошената здравствена состојба по девет месеци минати во затвор.
 
Претседателот на САД може да го помилува, но само во однос на федералните кривични дела, додека за кршење на законите на сојузната држава Њујорк, Манафорт не може да биде помилуван од претседателот.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.