МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Хан: Северна Македонија е единствената земја во регионот што нема спор со ниту еден с..
Медиумите до утре треба да поднесат извештај за рекламите за избори
Џафери воздржан за барањето пратениците да одат на нарко-тест, чека конкретна иниција..
Изминатата недела најмногу заболени од морбили од почетокот на епидемијата
Технологија
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони

Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони

среда, 06 март 2019, 12:04ч.   |   L.E.

Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло, кое може да се користи во производство преклопни, односно смартфони на преклоп.

Еден од најголемите предизвици во производството на свитливи смартфони е издржливоста на екранот. Samsung Galaxy Fold и Huawei Mate X изгледаат футуристички, но имаат пластични екрани, кои не се отпорни како стаклените дисплеи на стандардните смартфони. Тоа не е добро и претставува чекор назад кога се работи за издржливоста, но новото свитливо стакло од компанијата Corning Inc. е всушност Gorilla Glass стакло, отпорно на гребнатини, кое се користи во производството на предната и задната страна на многу телефони, вклучувајќи ги и моделите на iPhone и Samsung Galaxy серијата.

Потпретседателот и генерален менаџер на Corning, Џон Бајн изјави дека пластичните полимери користени за склопливите уреди подобро одговараат на употребата, која подразбира често свиткување, но дека не се издржливи како стаклото./USB.mk

© ЖУРНАЛ    ~67,23

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Фејсбук редизајн: Еве како ќе изгледа News Feed
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.