МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Здравје
Ве мачи алергија? Јадете го често овој зеленчук!

Ве мачи алергија? Јадете го често овој зеленчук!

среда, 06 март 2019, 12:18ч.   |   L.E.

Иако официјално не започнало, се укажува на тоа дека пролетта веќе пристигна. Алергиите се, исто така, меѓу првите предвесници. Дали и вие се плашите од доаѓање на убавото пролетно време? Дали и со самата помисла на пролетта ве печат очите и ви тече нос?

Кај алергијата нема помош, освен заштита од изложеност на алергени.

Важно е, кога ќе влезете дома да се измијат рацете и да се соблече облеката. Не би требало да се излегува надвор доцна навечер, или по пет часот попладне и во утринските часови од пет до 10 наутро. Прозорците треба да се затвораат ноќе.

Куќата треба редовно да се чисти од прашина, додека оние што имаат домашни миленици треба добро да се грижат за нивната хигиена.

Често има вкрстени реакции, кога некој е алергичен на полен или растителни билки, може да биде алергичен и во исхраната на пример грашок.

Алерголозите советуваат, доколку имате алергии, треба да се јаде многу кромид, а како најчеста грешка се нагласува дека е што луѓето шетаат навечер, во време кога концентрацијата на поленот е висока.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.