МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Интересни факти: Земји со најмногу природни русокоси

Интересни факти: Земји со најмногу природни русокоси

среда, 06 март 2019, 12:16ч.   |   L.E.

Природно русокосите жени се вистинска реткост. За сите оние кои се љубители на светла коса еве во кои земји може да сретнете најмногу русокоси.

 

Во централните скандинавски земји живеат најмногу русокоси, 8 од 10 жени кои ќе ги сретнете се со природна руса боја на косата. Норвешка, Шведска и Финска се земји со дури 80 проценти на природни русокоси.

Со помал процент следуваат балтичките земји, како и истокот на Велика Британија. Од друга страна, подрачјето на Медитеранот има помал процент на природно русокоси жени, па нивниот број е од 1 до 10 проценти, зависно од земја до земја.

Дали сте знаеле дека научниците статистички имаат пресметано дека до 2202 година воопшто нема да има русокоси жени во светот? За сето тоа е виновно мешањето на тотално различни гени, како и глобализацијата.

За земји со најубави природно русокоси жени важат:

1. Финска

2. Латвија

3. Австралија

4. Шведска

5. Украина

6. Норвешка

7. Русија

8. Естонија

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.