МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Rimac C_Two во атрактивни бои стигна во Женева

Rimac C_Two во атрактивни бои стигна во Женева

среда, 06 март 2019, 11:59ч.   |   L.E.

 Како што беше претходно најавено, хрватската компанија Rimac Automobili се претстави на Сеамот за автомобили во Женева со својот модел C_Two.

 

C_Two беше веќе претставен во Женева лани, но годинава сигна во Швајцарија во нови бои, односно во комбинација од арктичка бела со темносини карбонски елементи на каросеријата.

 

Прототипите на оваа „електрична ѕверка“ веќе се во фаза на производство, а основачот на компанијата Мате Римац најави дека продукциските модели што ќе стигнат во 2020 година ќе имаат дури и подобри перформанси.

 

C_Two има четири електрични мотори со вкупна моќност од 1.914 коњски сили и вртежен момент од 2.300 Nm. Од 0 до 100 км/ч стигнува за 1,97 секунди, а максималната брзина од 300 км/ч ја достигнува за 11,8 секунди.

 

Автомобилот има батерија со моќност од 120 kWh, со досег од 550 километри по WLTP, односно 650 километри по NEDC стандарди.

 

 

© ЖУРНАЛ    ~39,13

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.