МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Најопасниот висечки мост на светот се протега над „камена шума“

Најопасниот висечки мост на светот се протега над „камена шума“

вторник, 05 март 2019, 13:54ч.   |   L.E.

Камената шума Цинги се наоѓа во Националниот парк Цинги де Бемарга во Мадагаскар.

 

Уште од 1990 година се наоѓа под заштита на УНЕСКО поради неверојатната убавина и фактот дека тука живеат многу видови животни на кои им се заканува истребување.

Името Цинги потекнува мадагаскарскиот збор што означува „одење на прсти“.

Необичниот пејзаж е резултат на ерозија на варовничките карпи и го добил името „камена шума“.

Спектакуларната глетка од висечкиот мост, кој се смета за најопасниот на светот, привлекува илјадници посетители годишно, но северниот дел од Националниот парк е забранет за посетители.

Стапката на ендемични видови во паркот изнесува 85%, а 47% од нив се локални ендемични видови.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.