МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Економија
Потпишани првите договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари

Потпишани првите договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари

вторник, 05 март 2019, 13:52ч.   |   L.E.

 Во Владата на Република Северна Македонија денеска беа потпишани првите од вкупно 20 договори за закуп на државно земјоделско земјиште над три хектари. Вкупната инвестиција на сите договори е 11 милиони евра кои ќе се вложуваат во следните пет години во изградба на винарии, кланици, млинови, оранжерии и откупни центри.


„Она што е најважно е дека преку овие инвестиции во земјоделската преработувачка индустрија ќе се создадат услови за обезбедување на сигурен пласман на земјоделските производи, решавање на проблемите со вишоците, како и отворање на нови работни места“, изјави премиерот Зоран Заев, кој заедно со вицепремиерот Кочо Анѓушев и со министерот за земјоделство Љупчо Николовски присуствуваше на потпишувањето на договорите.

Според Анѓушев, во државата недостигаат преработувачки капацитети за земјоделски производи и токму затоа оваа програма е конципирана така што се доделува земјоделско земјиште, но поврзано со преработувачки капацитети.

„Точно она што фали во македонското земјоделство. Очекуваме во иднина да има што помалку продажба на сурови производи, а што повеќе производство и продажба на производи со додадена вредност во процесната индустрија на земјоделството“, рече Анѓушев.

Министерот за земјоделство, пак, најави дека по завршување на претседателските избори, ќе биде распишан уште еден инвестициски оглас за кој уште сега имало интерес.

© ЖУРНАЛ    ~42,14

НАЈЧИТАНИ ОД ЕКОНОМИЈА
Започнува евиденцијата на УЈП на банкарските сметки на граѓаните
РКЕ: Либерализацијата на пазарот во овој момент ќе значи зголемување на цените на нафтата
Што велат Цветанка и Игор за нивното искуство со Cashback World картичките
Објавена најновата листа на должници на УЈП
За 10 дена меѓу „ЕВН снабдување“ и „ЕЛЕМ трејд“ ќе се бира универзален снабдувач со електрична енергија
Двајца Македонци на листата „30 под 30” на Forbes за 2019 година
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.