МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Здравје
Преку конзумирање на боровинки до подобар крвен притисок

Преку конзумирање на боровинки до подобар крвен притисок

вторник, 05 март 2019, 13:47ч.   |   L.E.

 Високиот крвен притисок е заболување што мачи сè поголем број луѓе и многу е важно на време да реагирате.

Високиот притисок предизвикува притисок на крадиоваскуларниот систем што подолгорочно може да придонесе за развој на болести на срцето и бубрезите, но и мозочен удар.

Луѓето со висок притисок би требало да се хранат здраво, да вежбаат и да ги остават цигарите.

Спроведени се бројни истражувања и научниците откриле дека кардиоваскуларното здравје може да се подобри со консумирање брокули, спанаќ и риби, а особено боровинки.

Ана Родригез-Матеос од Кралскиот колеџ во Лондон со колегите направила истражување кое вклучувало околу 40 луѓе со добро здравје, кои биле поделени во две групи.

Првата група дневно добивала напивка што содржела 200 грама боровинки, а другата била контролна.

Научниците откриле дека боровинките делуваат по два часа, односно ја подобрува ендотелната функција на артериите.

Ендотел е еден вид мембрана во срцето и крвните садови. Се состои од клетки што ја помагаат контролата на ширење и стеснување артерии и има клучна улога во згрутчувањето на крвта.

Боровинките се богати со бројни полифеноли, меѓу кои се и антиоксидантите, на кои заедно со сините пигменти им се припишува овој поволен ефект на васкуларниот систем, во смисла на подобрување на ендотелната функција, по само две недели консумирање.

Откако еден месец пиеле напивка со 200 грама боровинки, на испитаниците им се намалил притисокот за пет милиметри во просек.

© ЖУРНАЛ    ~34,12

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Испијте само една голтка од ова секое утро и црниот дроб ќе ви биде благодарен
Ве мачи киселина во желудникот по само една чаша кафе
Еве што ќе ви се случи ако секој ден јадете по две банани
Никако не ги комбинирајте овие производи: Поради овие грешки ви страда желудникот!
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Го штитат црниот дроб и го забрзуваат метаболизмот: Киселите краставички се моќни чувари на здравјето!
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.