МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Претседателот Пендаровски го прими германскиот амбасадор Герберих
Заев ги разреши сите претседатели на општинските ограноци на СДСМ
Јовески: Нема законски и било какви други пречки Интерпол да ја објави потерницата по..
Во Скопје ЗОО ќе се реновираат живеалиштата за кенгури и лавови
Авто
Bugatti La Voiture Noire – најскапиот нов автомобил во историјата

Bugatti La Voiture Noire – најскапиот нов автомобил во историјата

вторник, 05 март 2019, 12:06ч.   |   L.E.

 La Voiture Noire чини над 16 милиони евра и претставува омаж на легендата Type 57 SC Atlantic

Уште еднаш француската марка Bugatti покажа дека е незаменлива кога станува збор за создавање на уникатни луксузни и супермоќно автомобили. На штотуку отворениот автосалон во Женева, компанијата го претстави уникатниот La Voiture Noire, од кој е направен само еден примерок по нарачка на голем фан на брендот.

„Вистинската форма на луксузот е индивидуалноста, а La Voiture Noire е врв на производството на автомобили. Тој е скулпторска убавина со уникатна технологија – совршен Gran Tourismo кој комбинира удобност на луксузна лимузина со моќта и карактерот на спортски хиперавтомобил“, коментира претседателот на Bugatti, Стефан Винкелман.

Со Bugatti La Voiture Noire компанијата ја одбележува својата 110-годишнина, а возилото претставува омаж на легендарниот Type 57 SC Atlantic, создаден од основачот на брендот Жан Бугати во 30-тите години на минатиот век. Секој елемент од хиперавтомобилот е направен рачно, а каросеријата е целосно од карбон. Дизајнот на машината е дело на Етјен Саломе.

Под каросеријата на хиперавтомобилот е познатиот 16-цилиндерски мотор со работна зафатнина од 8.0-литри. Неговата моќ е 1.500 КС, а максималниот вртежен момент 1.600 Nm.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.