МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Град Скопје: Соработката со фирмата на партнерот на Царовска е законска
Претседателот ги потпиша указите за 21 закон
Трипуновски: Мојот отказ е политички реваншизам
Русковска: Ги добивме документите од Албанија за Груевски, но не откриваат ништо ново
Регион
Ноќна спасувачка акција на Велебит- планинари без опрема останале заглавени во снегот

Ноќна спасувачка акција на Велебит- планинари без опрема останале заглавени во снегот

понеделник, 04 март 2019, 11:47ч.   |   Z.H.

 Во ноќна спасувачка акција на Велебит се пронајдени двајца планинари кои без соодветна опрема останале заглавени во снегот. Членовите на спасувачките екипи од Задар во саботата околу 21:45 часот добиле повик за двајца планинари кои се заглавени под срт на највисокиот врв на јужниот дел на Велебит.

Двајцата планинари тргнале изутрината да го искачуваат врвот, но без соодветна опрема, при што наишле на заледен и стрмен терен од кој не можеле да слезат. Откако не успеале да најдат начин за да се спуштат, тие побарале помош од спасувачките екипи.

Седуммина спасувачи од Задар вечерта тргнале кон местот од каде што добиле повик за помош. Теренот бил тежок за искачување и спасувачите отежнато се движеле по патеката, која на одредени места била тешко пристапна, но сепак на крај успеале да ги пронајдат двајцата планинари.

Некаде околу 2 часот изутрината започнала акцијата за нивно извлекување. Едниот од планинарите бил во лоша состојба. Околу 5 часот изутрината тие биле донесени до планинарскиот дом.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
(Видео) Силно невреме ја погоди Србија, паѓаше град со големина на лешник
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Гледате ли нешто погрешно - поради ова забрането е фотографијата на оваа матурнтка да се најде на табло
Српски научник пронајде лек за рак
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.