МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Гуаидо: Ако режимот нѐ киднапира, тоа ќе им биде последно

Гуаидо: Ако режимот нѐ киднапира, тоа ќе им биде последно

понеделник, 04 март 2019, 11:43ч.   |   Z.H.

 Венецуелскиот опозициски лидер Хуан Гуаидо изјави дека денеска ќе се врати во Венецуела и ќе го предводи протестот против претседателот Николас Мадуро, поради што ризикува да биде уапсен од властите во Каракас, бидејќи минатата недела ја прекршил забраната за напуштање на земјата.

 
– Ако режимот се обиде да не киднапира, тоа ќе им биде последна грешка која ја направиле – порача Гуаидо, не откривајќи ја локацијата од која се обраќа.
 
Тој претходно преку Твитер ги повика граѓаните на Венецуела денеска во 11 часот по локално време да излезат на протестите, а неговото враќање во земјата го нарече „историски предизвик“.
 
Гуаидо, исто така, напиша дека граѓаните треба да ги следат неговите официјални соопштенија во кои ќе објави детали за состаноците со поддржувачите.
 
Тој во саботата престојуваше во Еквадор, како дел од турнејата низ Јужна Америка, настојувајќи да го зголеми притисокот врз претседателот на Венецуела, Николас Мадуро да поднесе оставка.
 
Според Гуаидо, Мадуро мора да замине од власт за да може Венецуела да се опорави од политичката и хуманитарната криза, но од друга страна, Мадуро вели дека Гуаидо е дел од заговорот против неговата Влада.

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.