МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Велика Британија го отвора првиот затворски оддел за транссексуалци

Велика Британија го отвора првиот затворски оддел за транссексуалци

понеделник, 04 март 2019, 11:43ч.   |   Z.H.

 Во Велика Британија неделава ќе се отвори првиот затворски оддел за трансродови лица, соопшти британското Министерство за правда.

 
Одделот ќе биде отворен во рамки на женскиот затвор во јужниот дел на Лондон и засега во него ќе бидат сместени три лица, кои се родени како мажи, но во меѓувреме го промениле полот.
 
Властите велат дека трите затворенички кои имаат сертификат за промена на полот нема да имаат контакт со останатите жени во затворот Даунвју.
 
Министерството за правда наведува дека безбедноста на затворениците е нивна најголема грижа. Овој потег се случи откако затвореничката транссексуалка Карен Вајт сексуално нападнала две жени додека била во притвор во Вејкфилд.Таа е осудена на доживотен затвор поради сексуални престапи.
 
Бројката на трансексуални затвореници во Велика Британија не е лесно да се пресмета и постојано се менува.Би-би-си објави во август дека во Шкотска има 17 транссексуалци, 125 во Англија и Велс, додека за Северна Ирска не се наведени податоци.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.