МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Свет
Болтон: Не му се заканувајте на Гуаидо

Болтон: Не му се заканувајте на Гуаидо

понеделник, 04 март 2019, 11:42ч.   |   Z.H.

 САД и нивните сојузници одлучно ќе одговорат доколку актуелната власт во Венецуела го уапси лидерот на опозицијата Хуан Гуаидо, изјави помошникот на американскиот претседател за национална безбедност Џон Болтон.

 
– Венецуелскиот привремен претседател Хуан Гуаидо објави дека планира да се врати во својата земја. Било каква закана или акција против неговото безбедно враќање ќе бидат дочекани со одлучен и значаен одговор на САД и меѓународната заедница, напиша Болтон на Твитер.
 
Гуаидо за денеска го најави своето враќање во Венецуела, а му се заканува и 30-годишна казна затвор поради непочитување на забраната за излез од земјата.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.