МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Судот забрани продажба на книгата „До атентатот и по него“, за авторот Андов ова е „н..
Кандидатурите на Пендаровски и Силјановска за претседател доставени во ДИК
Шилегов: Оваа пролет ќе бидат засадени 1.200 дрвја во сите скопски општини
„Македонија-Блокира“ со кривична пријава против ДИК за Филип Петровски
Свет
Германија планира да им одземе пасоши на борци од ИД

Германија планира да им одземе пасоши на борци од ИД

понеделник, 04 март 2019, 11:35ч.   |   Z.H.

 Германија има намера на борците на Исламската држава да им ги одземе државјанствата, пренесуваат германски медиуми.

Планот, за кој се договориле министерот за внатрешни работи Хорст Зехофер и министерката за правда Катарина Барлеј, предвидува одземање на германскиот пасош на борците на ИД доколку поседуваат уште некое државјанство, ако се полнолетни и ако учествувале во борбите.
 
Тоа го тврди весникот „Зидојче цајтунг“, како и телевизиите НДР и ВДР.
 
Според важечките закони, можно е веднаш одземање на германско државјанство ако некој Германец доброволно, без одобрување на Министерството за одбрана, одлучи да се приклучи на некој странска вооружена формација.
 
Тој закон ќе биде дополнет, тврдат медиуми, а сето ова е поврзано со барањето на американскиот претседател Доналд Трамп, Европа да преземе повеќе од 800 борци на ИД од стариот континет, кои се наоѓаат во заробеништво, како и да им се суди.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД СВЕТ
Помпео во Унгарија: САД нема да дозволат Путин да направи раздор во НАТО
Демократите во Вирџинија ги тресат расистички и секс скандали
Стотици возачи во Британија ноќта ја минаа по автомобили и пабови
Најмалку пет лица загинаа во пожар во стан во јужна Германија
Британија, Шпанија, Франција и Шведска го признаа Гуаидо за привремен претседател на Венецуела
Закани за поставени бомби во 130 објекти во Московскиот Регион
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.