МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Технологија
Microsoft планира во Skype да го замени Cortan со Alex

Microsoft планира во Skype да го замени Cortan со Alex

недела, 31 март 2019, 08:57ч.   |   L.E.

 Skype корисниците почнаа да пријавуваат дека им се појавуваат известувања кои велат дека Cortana bot, chatbot верзија на Microsoft voice асистентот престануваат да бидат достапни во таа апликација. Наместо тоа, Microsoft најави дека ќе направи интеграција со Amazon Alexa асистентот.

Од компанијата најавија константно да се проверуваат и тестираат своите производи за да се обезбеди најдоброто искуство за корисниците. За таа цел, беше одлучено да се откаже од користење на Cortana bot во Skype, но Cortana предлозите ќе бидат на располагање во рамките на апликацијата. Откако Cortana bot ќе се пензионира, сугестиите ќе продолжат да бидат активни, што значи дека корисниците ќе бидат во можност да пристапат на паметните одговори, емоции и други алатки.

Исто така, беше кажано дека напуштањето на Cortana и промоцијата на Alex услугите не се поврзани. Меѓутоа, некои корисници на Твитер објавија дека Microsoft нуди 200 бесплатни минути комуникација на корисниците кои ги поврзуваат своите Skype и Amazon налози.

Cortana беше додадена во Skype во 2014 година. Нејзиното присуство прв пат е додаденo на Android и iOS апликациите и наскоро после тоа на десктоп верзија, а овозможува гласовно бирање на контакти, како и пребарување на апликации и поставување на задачи внатре во Skype.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.