МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Во понеделник жрепка за кандидатите за градоначалници
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фе..
Катругалос: Ципрас ќе го посети Скопје првата седмица од април
Река прв, Силјановска втора, Пендаровски трет на гласачкото ливче
Занимиливости
Најдобриот светски хотел е во Крим (Фото/Видео)

Најдобриот светски хотел е во Крим (Фото/Видео)

недела, 03 март 2019, 11:05ч.   |   L.E.

Рускиот хотел Мрија и Спа на Крим е прогласен за најдобар хотел за одмор и одморалиште од страна на Светската туристичка награда.

Според Booking.com соба во хотелот чини околу 230 долари за една ноќ.

Најголемата руска банка Сбербанк потроши 300 милиони долари за изградбата на хотелот Мрија и е единствен сопственик.

 

Хотелот освои награда во категоријата водечко одморалиште во светот. Руската авиокомпанија “Аерофлот” беше прогласена за најдобар бренд, а градот Санкт Петербург за најголема туристичка дестинација.

Mriya Resort & Spa ја доби наградата за прв пат. Неговите конкуренти во категоријата беа Atlantis The Palm во Дубаи, Casa de Campo во Доминиканската Република, италијанското одморалиште Forte Village Resort и Hyatt Regency Sharm El Sheikh Resort во Египет.

Хотелот Мрија беше отворен во 2014 година. Одморалиштето е 30 километри од Јалта со 422 соби и вили на површина од 270.000 квадратни метри.

Сопствениците сакаат да изградат винарија, винско училиште, вински ресторан и фабрика за сирење во близина на хотелот.

 

Минатата година хотелот го посетија повеќе од 100.000 гости и имаа пополнетост од 83 отсто, изјави за весникот Ведомости извршниот директор Грант Бабајан.

© ЖУРНАЛ    ~58,20

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Оваа куќа се гради за еден ден, а чини помалку од 29.000 евра – отпорна е на земјотреси, има соларни плочи (Видео)
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
Еден од најагресивните видови: Воочено отровно суштество врз главите на патниците во авионот, веднаш почнала паника (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Момчето кое живееше со кучиња низ улиците во Москва, денес е успешен маж
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.