МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Пендаровски поддржува намалување на привилегиите на функционерите
Агенцијата за разузнавање доби нов директор
Кој е кој во кабинетот на претседателот Пендаровски?
Ќе се испитува закупот на канцеларии не само кај Иванов, туку и кај сите поранешни пр..
Авто
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia

Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia

недела, 03 март 2019, 10:54ч.   |   L.E.

Skoda изврши патни тестови на првите прототип возила од следната генерација на Octavia. Возилото беше откриена за време на тестирањата во Финска, а фотографиите покажуваат први интересни детали.

Можеби најинтересниоте детаљ, кој може да е види во моментов е дизајнот на фаровите. Чесите ќе се вратат кон традиционалната форма на предните светла, која ќе го замени сегашниот двосекциски дизајн.


На прв поглед автомобилот изгледа поголем од својот претходник, кој уште е во продажба. Тоа е изненадувачко, со оглед на тоа што Octavia веќе е можеби најголемиот модел во својот сегмент.

Технологиите на моделот ќе се делат со новиот VW Golf 8, а тоа знаи дека на располагање Octavia ќе има лесни хибридни системи во секоја варијанта со ДВГ. Се предвидува и plug-in хибридна верзија, но таа ќе се појави подоцна за време на развојниот циклус на моделот.

 

Octavia ќе биде последниот модел од триото со Golf и SEAT Leon, кој ќе се појави на пазарот. Се очекува тоа да се случи во текот на следната година, а првите прогнози посочуваат премиера за време на саемот во Женева.

© ЖУРНАЛ    ~61,21

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Збогум за три модели на Opel
Во интерес на корисниците: Facebook најави клучен редизајн на мобилната апликација
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
VW со загуба од 3.000 евра ќе го продава I.D.
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.