МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Занимиливости
НАСА ќе плати 19.000 долари на секој кој сака да остане во кревет два месеци

НАСА ќе плати 19.000 долари на секој кој сака да остане во кревет два месеци

сабота, 30 март 2019, 10:29ч.   |   L.E.

Колку и да сакате многумина од вас да останете во кревет по цел ден гледајќи телевизија, и да не мора да одите на работа, за жал тоа не е начинот на кој реалниот свет функционира и многу од нас треба да станат, да одат на училиште или на работа. Сепак, има добра вест за оние кои сакаат да останат во кревет и да бидат платени за тоа.

НАСА неодамна објави дека бара учесници кои се подготвени да останат во кревет цели два месеци, и да се наградат за тие напори. НАСА на волонтерите ќе им плати 19.000 долари. Не, НАСА не е добротворна организација која е посветена да останете во кревет и да не правите ништо, туку сака да ги истражи ефектите на “вештачката гравитација” на човечкото тело, и да види дали има некаква корист за астронаутите кои би можеле да поминат подолго време во универзумот.

Во овој експеримент, ќе бидат вклучени две групи, каде едната група ќе биде ротирана во центрифуга слична на комора со вештачка гравитација. Другата група воопшто нема да се поместува, ќе ги врши своите активности додека лежи, што вклучува јадење, гледање телевизија, читање.

© ЖУРНАЛ    ~33,11

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.