МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Регион
Вук Драшковиќ: Нападите на НАТО можеа да бидат избегнати

Вук Драшковиќ: Нападите на НАТО можеа да бидат избегнати

понеделник, 25 март 2019, 15:48ч.   |   Z.H.

 Поранешниот вицепремиер на СР Југославија и министер за надворешни работи на државната заедница Србија и Црна Гора и актуелен лидер на Српското движење за обнова (СПО), Вук Драшковиќ денеска изјави дека „војната со НАТО (во 1999 година) неспорно би била избегната, доколку бил потпишан договорот во Рамбује за Косово.

 
– Доколку (Слободан) Милошевиќ ја прифатеше првата верзија од понудениот договор, Албанците ќе ја одбиеја и ќе беа притиснати од Западот се додека не ја прифатеа… Но, Милошевиќ го одби договорот – изјави Драшковиќ за весникот „Блиц“ по повод одбележувањето на 20-годишнината од воздушните напади на НАТО врз поранешна СР Југославија.
 
Драшковиќ наведува дека косовските Албанци попуштиле, бидејќи не сакале „да бидат пречка за бомбардирањето“, по што во Белград дошол американскиот дипломат Ричард Холбрук, кој на Милошевиќ му нудел „писмени гаранции дека Косово ќе остане во Србија“.
 
– Тој тоа го одби, по што Холбрук го праша: Знаете ли што следи? Милошевиќ ладнокрвно му одговори: Знам, следат НАТО бомбите – изјави Драшковиќ.
 
Според него, Милошевиќ не сакал да биде постигнат договор, туку „само глумел дека го сака тоа“.
 
Драшковиќ оценува дека немало да се случат нападите на НАТО, доколку во Рамбује бил потпишан договор.
 
– Едно е сигурно – немаше да има бомбардирање на НАТО и веројатно Косово денес ќе имаше статус на автономија, а не статус на независна држава – истакнува Драшковиќ.
 
Запрашан дали подоцна дознал нешто за тој период и за војната, а што не го знаел во тоа време, Драшковиќ одговара дека не знаел оти биле убивани албанските цивили и нивите тела биле „тајно носени во Србија и тајно погребувани во полициските бази во Белград, во реките и езерата“.

© ЖУРНАЛ    ~18,6

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.