МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Регион
Плевнелиев: Само со НАТО може да има траен мир

Плевнелиев: Само со НАТО може да има траен мир

понеделник, 25 март 2019, 14:47ч.   |   Z.H.

 Бугарија сама е слаба и не може, и нема шанси да ги реши итните проблеми. Ова го објави претседателот на Бугарија во периодот 2012-2017 година, Росен Плевнелиев на конференцијата „Членството во НАТО – клуч кон Европската унија“.

Плевнелиев инсистира на силна Бугарија во силна евро-атлантска алијанса, за да се гордее со постигнатите резултатите.
 
Според неговите зборови, НАТО е најмоќниот сојуз на демократските држави во светот, кои поддржуваат принципи за траен мир на планетата.
 
„Мораме да бидеме дел од НАТО, кој го поставува мирот во срцето и душата“, предупреди претседателот.
 
Според неговите зборови, Бугарија мора да биде еднаква со другите Европејци и да биде членка на Европската унија и НАТО.
 
Сам така може да се одржи траен и одржлив мир, вели тој.
 
Според Плевнелиев ова може да се постигне кога ќе стигнеме до срцата на луѓето и кога ќе нема да се даде пат на интересите, туку на принципите.
 
„Нека во претстојните месеци, во кои се решава судбината кој ќе отиде во срцето на Европскиот парламент, да се активираме и да опстојуваме на она што е правилно за следната генерација“, повика Плевнелиев.
 
„Младите треба да учат од историјата, за да одат напред“, категоричен е тој.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.