МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Регион
Романската премиерка најави дислоцирање на Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

Романската премиерка најави дислоцирање на Амбасадата од Тел Авив во Ерусалим

понеделник, 25 март 2019, 10:46ч.   |   Z.H.

 Романската премиерка, Виорика Данчила вчера најави дека нејзината Влада донесе одлука да ја пресели својата Амбасада во Ерусалим. Таквата одлука е во спротивност со заедничкиот став на Европската Унија.

 
Романската Влада иницираше процес за процена на можноста за преместување на Романската амбасада во Ерусалим, за тоа ми е задоволство да најавам пред публиката на АИПАК дека по финализирањето на оваа анализа, со сите уставни актери инволвирани во процесот на одлучување и во целосен консензус, јас како премиерка на Романија и Владата која ја водам ќе ја преместиме нашата Амбасада во Ерусалим, престолнината на Израел, изјави Данчила вчера во Вашингтон, каде говореше на конференција на АИПАК, најголемата произраелска лоби група во САД.
 
Најавата на Данчила наиде на силна критика од страна на романскиот претседател, Клаус Јоанис, кој додаде дека одлуката му припаѓа нему и дека претседателката покажува „игнорантност во однос на надворешната политика”. Јоанис тврди дека никогаш не бил информиран за таквата одлука, и дека консензусот за кој говори Данчила во изјавата не постои.
 
Откако американската администрација минатата година под водство на Доналд Трамп одлучи да ја дислоцира Амбасада на САД во Ерусалим, голем број држави во светот, и посебно во ЕУ, се изјаснија против таков чекор. Ерусалим има нерешен статус сѐ додека не се реши израелско-палестинското прашање.
 
Европската Унија го смета источен Ерусалим како палестинска територија под окупација на Израел. За сега ниту една земја членка на ЕУ не прифатила да ја премести својата амбасада во Ерусалим, и покрај тоа што некои од нив го поддржаа Трамп во својата одлука, како Унгарија, Чешка и Австрија. Доколку Романија навистина се одлучи на таков чекор, тоа несомнено ќе предизвика тензии помеѓу земјите членки, дотолку повеќе што Романија моментално претседава со ЕУ.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
Во полициска акција во Атина утрово упасени 90 лица
Холандскиот Парламент изгласа суспензија на визниот режим за Албанија
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.