МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Занимиливости
Според науката, мажите со брада се подобри партнери

Според науката, мажите со брада се подобри партнери

понеделник, 25 март 2019, 12:15ч.   |   L.E.

Порано или подоцна, секоја жена почнува да ја почитува брадата. Само помислете на Крис Хемсворт или Џејк Гиленхал – тие воопшто не би биле тие без нивните бради. Всушност, изгледа дека толку многу ни се допаѓаат брадите, што потсвесно ги користиме за да одредиме дали некој маж би бил добар партнер. Доколку не се согласувате, резултатите од едно истражување ќе ве убедат во спротивното.

Според науката, мажите со брада се подобри партнери

Доктор Дикстон, психолог на Универзитетот Квинсленд во Австралија, спровел истражување во кое учествувале над 8.500 жени. Тие имале задача да оценуваат фотографии од мажи според тоа колку се атрактивни и дали сметаат дека се погодни за долги или за кратки врски.

Резултатот покажал дека мнозинството од жените ги оцениле мажите со брада како поатрактивни и како подобра опција за долга и сериозна врски. Од друга страна, мажите со мала или без брада биле одбрани за кратка авантура. Но како влакната на лицето станале толку важни?

Одговорот е навистина едноставен – жените ги привлекуваат карактеристики на високо ниво тестостерон. Со други зборови, ова се знаци што им кажуваат на жените дека мажот е зрел и дека може да ги заштити. Овде спаѓаат широките рамена, длабокиот глас, како и острата вилица, а сега и брадата.

Вилицата се истакнува со помош на брадата, а самата брада е добар показател за високо ниво на тестостерон. Заедно, тие го прават мажот привлечен и доверлив во очите на жените. Па доколку ви пријде маж со брада, тешко дека ќе можете да му одолеете.

Се разбира, секогаш постојат исклучоци. Жените сакаат мажествени одлики, но доколку се премногу нагласени, како необично голема и силна брада, жените би го одбрале тој маж за кратка врска. Причината е што овие мажи не им изгледаат доволно доверливо.

Па дами, што мислите вие? Можете ли да ги потврдите резултатите од истражувањето, или момците со брада не се вашата слаба страна?

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ЗАНИМИЛИВОСТИ
Ова чудо се појавило на плажа и ги изненадило биолозите (Фото)
"Ми се закануваат со смрт" - Манекенката се соочува со сериозни навреди поради нејзиниот изглед
Девојче остана живо по пад од 26 кат (Видео)
На Гинекологија се роди најголемото бебе родено во државата
Шок на венчавката: Младоженецот го уапсиле, а невестата веќе била мажена!
Кога се мачите да донесете одлука, поставете си го само ова прашање
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.