МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
Третата генерација Skoda Superb е произведена во 500.000 примероци!

Третата генерација Skoda Superb е произведена во 500.000 примероци!

понеделник, 25 март 2019, 11:19ч.   |   L.E.

 Чешкиот бренд се пофали со успешноста и популарноста на големиот Superb – веќе е произведен во 500.000 примероци!

Јубилејниот Skoda Superb се произведе во фабриката на Skoda во Чешката Република, но големиот седан се произведува во Aurangabad во Индија, Nanjing во Кина, Ust-Kamenogorsk Казакстан (кај Борат) и Solomonovo, Украина. Superb е еден од најпопуларните автомобили во својот сегмент и еден од најпопуларните модели на Skoda.

Тајмингот на овој јубилеј не е воопшто случаен – Skoda се подготвува да го претстави освежениот Superb во следниве неколку седмици, и токму Superb ќе биде првиот плаг-ин хибриден модел на брендот. Инаку, популарноста на Superb трае веќе со години – првиот (модерен) Superb беше претставен во 2001, и од тогаш до сега се продадени преку 1.250.000 седани и каравани.

На нашиот пазар, Superb може да се добие со неколку различни TDI турбодизелски како и TSI турбо-бензински мотори. Цените започнуваат од 22.604 евра за Super 1.5 TSI Active, а на самиот врв е Superb 2.0 TSI со 280 коњски сили, погон на сите четири тркала и DSG менувач во Laurin & Klement ниво на опрема. Прочитајте го нашиот тест на Skoda Superb.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.