МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Авто
Што викаат другите автомобилски брендови за ограничувањето на Volvo?

Што викаат другите автомобилски брендови за ограничувањето на Volvo?

понеделник, 25 март 2019, 11:18ч.   |   L.E.

Голем дел од конкуренцијата на компанијата Volvo не ја поздрави нивната идеја да ја ограничат брзината на возилата до 180 км/ч. Главната причина за ова е тоа што компанијата има за цел да го намали бројот на сообраќајни несреќи кои се предизвикани од големата брзина.

Според германскиот гигант Volkswagen, големата брзина не е проблем бидејќи несреќите се случуваат и при помала брзина. Тие не смеетаат дека проблемот е брзината, според нив проблем е неприлагоденото возење.

 

Освен Volkswagen, со оваа одлука, не се сложуваат ниту BMW кои сметаат дека нивните автомобили се направени перфектно да функционираат и при поголема брзина.

Европа е континент кој нуди креативност и слобода, па затоа секој си има свој начин на работа. Компанијата Volvo веќе се откажа од своите R спортски модели, па сега е фокусиран на комоцијата и безбедноста уште повеќе.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
СУВ возила со најголема потрошувачка (Фото)
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.