МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија
Шоубиз
Полихимниа – музички фестивал за ученици и студенти

Полихимниа – музички фестивал за ученици и студенти

недела, 24 март 2019, 10:48ч.   |   L.E.

Од 26 до 31 март во Скопје ќе се одржи четвртиот Меѓународен фестивал „Полихимниа”.

Во рамки на фестивалот ќе се одржи натпревар за ученици и студенти за различни инструменти (пијано, виолина, виолончело, гитара, флејта, кларинет, хорна, труба, обоа, соло пеење и камерна музика.).

Покрај ова, ќе има и Гала концерт за отварање на фестивалот, концерти на гости од Хрватска и Грција, семинари за повеќе инструменти, стручни предавања и завршен концерт на најдобрите натпреварувачи, а на победникот ќе му се додели наградата Лауреат на фестивалот.

На 26 март во 20 часот ќе се одржи концертот на Милтијадис Касарас ( Р.Грција ) во Даут Пашин Амам. Следниот ден, од 20 часот ќе се случува Гала концертот на гостите – професори од повеќе европски земји во камерната сала на Македонската филхармонија. На 30 март од 20 часот ќе се одржи концертот на дуо флејта и пијано – Јелена Тихомировиќ и Метод Сирониќ ( Р.Хрватска ) салон „19,19“.

На последниот ден, 31 март, фестивалот ќе заврши со концерт на најуспешните ученици и студенти на натпреварот .

Влезот за сите концерти и активности на фестивалот е слободен.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ШОУБИЗ
Ми ставија нож под грло да се појавам во спот: Владо Jаневски го прекрши правилото
Прва слика на водителката откако автобусот и ја „иcкopна“ раката!
Нова трагедија во семејството Шаулиќ: По смртта на Шабан семејството повторно завиено во црно
Наташа Беквалац: Ми беше љубов 18 години, заспа и повеќе не се разбуди
Теа Трајковска се соблече топлес (Фото)
Телото на починатата Беличанец го пронашол сопругот во неговиот стан
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.