МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Расмусен: Земјите од ЕУ не можат да ѝ ја негираат на Македонија иднината што ја..
ЕУ земјите со зелено светло само за Северна Македонија
Северна Македонија за 23 места го подобри рејтингот на Глобалниот индекс на мирот, со..
Сведок тврди дека се прислушувало од канцелариите на директорот на УБК и началникот н..
Култура
Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

Во Струга доаѓа забрануваната поетеса во режимот на Чаушеску

сабота, 23 март 2019, 10:23ч.   |   L.E.

 Водечката романска поетеса Ана Бландијана е лауреат на годинашниот „Златен венец“ на „Струшките вечери на поезијата“. Одлуката вчера, на Светскиот ден поезијата, ја соопштија дирекцијата и управниот одбор на СВП, чие 58. издание традиционално ќе се одржи на крајот на август. „Златниот венец“ ќе ѝ биде врачен на меѓународниот поетски митинг „Мостови“, на затворањето на „Струшките вечери на поезијата“. Елизабета Шелева, претседателка на управниот одбор на СВП, рече дека Бландијана е една од најдобрите и најценети европски поетеси, чиста лиричарка, исклучителен борец за правата и неуморен борец во времето на Чаушеску.
– Не можам да ви опишам колку ми значи „Златниот венец“, особено што ја сметам за највисока европска награда. Не можам да ви опишам бидејќи растев и станав поетеса под митската аура на Струга и Охрид – напиша Бландијана во својата порака за благодарност.


Ана Бландијана (1942) е псевдоним на Отилија Валерија Коман, романска писателка. Дебитирала во 1959 година во списанието „Трибуна“ од Клуж. Првата стихозбирка, „Прво лице множина“ ја објавила во 1964 година. Следуваа: „Ахилова петица“, „Трета тајна“, „Архитектурата на брановите“… Членка е на академијата „Стефан Маларме“ во Париз и на Европската академија за поезија. Добитничка е на „Хердеровата награда“ за книжевност во Виена 1982 и на наградата „Виленица“ (Словенија, 2002). За време на режимот на Николае Чаушеску од 1965 до 1989 год., повеќепати беше прогонувана и забранувана.

– Имаше три периоди кога бев забранувана. Првиот кога имав 16 години. Татко ми беше во затвор, а јас две песни објавив под псевдоним. Знаев дека под татковото презиме не можам да ги печатам. Меѓутоа, службата за безбедност работеше многу добро и откри дека сум ќерка на тој свештеник и на сите книжевни списанија во градот им беше испратено циркуларно писмо, каде што се открива дека зад псевдонимот се крие непријател на романскиот народ. Вториот период, од 1985 година, беше нешто подобар. Повторно дебитирав, а во книжевните кругови повеќе бев позната како забранета писателка отколку како писателка. Поради четири нови песни, повторно цензура. И третиот период ќе беше дефинитивна забрана да не дојдеше до пад на режимот. Напишав детска песна за мачка, низ фина пародија на режимот на двојката Елена и Николае Чаушеску – вели Бландијана во едно свое интервју.

Нејзиното име често се споменува во разговорите околу Нобеловата награда.
– Нема никаква тајна дека Нобеловата награда е политичка награда, и тоа со лева ориентација. Големиот писател Марио Варгас Љоса не ја доби бидејќи не е левичар. Што се однесува до мене, премногу пишував против комунистите за да го добијам „нобелот“. Би била среќна жирито да покаже дека оваа награда нема врска со политиката – вели Бландијана.

© ЖУРНАЛ    ~45,15

НАЈЧИТАНИ ОД КУЛТУРА
Маја Вукичевиќ се омажи, љубоморниот сопруг ја натера да го избрише минатото
Се огласи таткото на Меган Маркл после раѓањето на внукот и сите ги изненади со пораката која ѝ ја испратил на својата ќерка
Сара Мејс денеска го покажа своето “Копито”
„Дупер“ ја избркаа тапанарката, па промовираа нова песна
Отворен павилјонот на Северна Македонија на годинашното Биенале во Венеција
Изведба на четири монодрами пред утрешното завршување на „Битола 2019“
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.