МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Спорт
УЕФА донесе одлука за казната на Кристијано Роналдо

УЕФА донесе одлука за казната на Кристијано Роналдо

петок, 22 март 2019, 09:21ч.   |   Xh.I.

Португалскиот напаѓач Кристијано Роналдо не ја криеше радоста по хет-трикот против Атлетико Мадрид во осминафиналниот меч од Лигата на шампионите, но контроверзната прослава на третиот гол му донесе проблеми поради кои му се закануваше суспензија.

Сепак, УЕФА реши да му изрече само парична казна и тој ќе може да настапува на првиот дуел против Ајакс во рамките на четвртфиналето од ЛШ.

Иако постоеше можност дека Роналдо ќе биде суспендиран за првиот натпревар од четвртфиналето бидејќи се израдува на идентичен начин како Диего Симеоне од првиот натпревар помеѓу Јувентус и Атлетико Мадрид, сепак УЕФА реши дека Португалецот ќе биде казнет само парично.
Роналдо ќе мора да плати 17.345 фунти (20.000 евра) казна за прославата на голот, исто колку што плати Диего Симеоне за истиот прекршок – недолично однесување на фудбалски терен.

Првите натпревари од четвртфиналето на ЛШ ќе се одиграат на 9 и 10 април, а Кристијано Роналдо ќе му биде на располагање на тренерот Масимилијано Алегри во мечот против Ајакс.
 

© ЖУРНАЛ    ~30,10

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.