МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Спорт
Пандев ја најави новата ѕвезда на Македонија по незаборавната вечер: Станува збор за роден лидер

Пандев ја најави новата ѕвезда на Македонија по незаборавната вечер: Станува збор за роден лидер

петок, 22 март 2019, 09:19ч.   |   Xh.I.

Горан Пандев изминатава вечер сигурно ќе ја памети до крајот на својот живот, бидејќи против Летонија го одигра својот јубилеен 100-ти меч во македонската фудбалска репрезентација, достигнување за кое доби и стоечки овации од публиката на „Филип Втори“.

Македонскиот капитен ги разигруваше нашите фудбалери и тој беше креатор на водството од 2:0 во првото полувреме, па иако не постигна гол, тој имаше голема заслуга за победата од 3:1 над Летонија во која во прв план сепак се најде Елиф Елмас. Младиот играч за врска доби шанса на местото на повредениот Хасани, а довербата од селекторот Ангеловски ја оправда со два постигнати погодоци со кои стана вториот најмлад стрелец во историјата на македонската репрезентација.

По натпреварот, Пандев порача дека навистина е среќен што незаборавната вечер ја круниса со победа, но не пропушти да го испофали стрелецот на двата гола кој според него треба да биде иден лидер на националниот тим.

– Сите знаеме дека Елмас е голем талент. Знаеме со какви квалитети располага и среќен сум за него. Се надевам дека во иднина ќе има уште многу натпревари во националниот тим. Станува збор за роден лидер, тоа го покажува со прикажаната игра, се гледа дека може да биде лидер. Никогаш не е лесно да се влезе од клупа и да се постигнат два гола, а на него му успеа тоа. Има карактер и поседува харизма за да игра во поголем клуб, како и во најсилната репрезентација на Македонија, – заклучи капитенот.

© ЖУРНАЛ    ~91,31

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.