МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Македонија
„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

„Не бараме милост, туку правда“ – демонстрантите со порака до Заев на протестот за Фета Алими

петок, 22 март 2019, 15:29ч.   |   Xh.I.

Група граѓани се собраа денеска на протестен марш, на кој побараа осолободување на Абдулфета Алими, кој е осуден за крвавиот четврток на 7 години затворска казна. Меѓу демонстрантите во првите редови е и лидерот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села во придружба на неговиот сопартиец и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари.

Граѓаните носеа пароли со натписи „Правда, правда“, „Нема правда, нема мир“, „Стоп на полтички монтирани процеси“, „Да живее правдата“, „Да се спаси човек не е тероризам“.

Тие побараа од премиерот, Зоран Заев да се заложи за случајот, бидејќи тој бил присутен на настаните во Собранието на 27-ми април. Му порачаа дека не бараат правда, туку милост.

На протестот говорепше Маида Јашари, братчетка на Фета која ги повика надлежните да го чујат нивниот глас и да го ослободат Алими.

„Да се стави крај на селективна правда и монтираните процеси. Крсто Мукоски, Сашо Василевски, Јохан Тарчуловски се ослободија иако беа виновни за 27 април, а Фета кој спаси човечки живот е во затвор, ова ли е правда“, рече Јашари.

Салије Јашари, роднина на Фета рече дека ќе протестираат секој втор ден пред суд додека не го видат Фета дома.

Протестот почна од плоштадот „Скендербег“, по повик на синот Фета Алими, Бурим Алими, кој рече дека целта е да се испрати порака дека се против политички монтирани случаи.

Абдулфета Алими на крвавиот четврток беше присутен во Собранието како дел од собраниското обезбедување. Според пресудата, тој не презел ништо за да го спречи насилството во законодавниот дом кое се случувало пред него. При изрекување на казната, Судот го зел предвид и фактот што Алими го спасил пратеникот Зијадин Села, и затоа му определил пониска казна. Алими од сите 16 обвинети за крвавиот четврток доби најниска казна.

© ЖУРНАЛ    ~37,13

НАЈЧИТАНИ ОД МАКЕДОНИЈА
Михаил Трендафилов-Нанче: Преродбата почнува од Охрид, тоа не е случајно. Ќе работиме домаќински и чесно за да изгрее новото сонце на слободата!
Вајгл: Има една незгодна работа за Македонија, а тоа е дека за неа се зборува во пакет со Албанија
Галетановски: Не сум ја навредувал Сиљановска лично, не е моја вина што секој ден има нов гаф
Мајката и двете ќерки целосно изгореле, телото на таткото било изгорено до половина
Ќе се менуваат законите за вработените во јавниот сектор и административните службеници
Анагностопулу: И да победи Сиљановска, на меѓународно ниво нема да направи ништо за Договорот од Преспа
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.