МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Здравје
Знаци дека ви е ослабен имунитетот

Знаци дека ви е ослабен имунитетот

петок, 22 март 2019, 12:09ч.   |   L.E.

Имунитетот може да се намали ако не внесувате доволно намирници со хранлива вредност, не спиете доволно или сте под голем стрес. Како да ги препознаете првите знаци на ослабен имунитет и да се заштитите?

 

Имате проблеми со варењето

Истражувањата покажале дека постои важна поврзаност меѓу имунитетот и цревната флора. Затоа не изненадува фактот дека ослабениот имунитет ќе се покаже преку проблеми со варењето на храната.

Ако имате проблеми со надуеност, гасови и запек, тоа е знак дека нешто не е во ред со вашите црева, но и со вашиот имунитет.

Постојано сте уморни

Има неколку причини зошто постојано се чувствувате уморни, а ослабениот имунитет е една од нив, особено ако уморот е придружен со болка во зглобовите, проблеми со варењето и намален апетит.

Ова се неспрецифични симптоми што укажуваат на ослабен имунитет и се случува да бидат занемарени како поединечни непријатности.

Долго време закрепнувате од настинка

Ако обичната настинка ве врзува за кревет подолго од 2-3 дена, тоа значи дека имунитетот ви е ослабен и на организмот му е тешко да се справи со инфекцијата. Здравата и разновидна исхрана е клучна во овој случај, како и пробиотици и редовни дози витамин C и D3.

Имате инфекција на увото повеќе од еднаш годишно

Ако почесто од еднаш годишно имате инфекција на увото, можна причина за тоа е ослабениот имунитет.

Овие инфекции не треба да ги оставите нетретирани и треба да побарате помош од лекар.

Ослабениот имунитет ќе ве исцрпи и ќе му ја отежне на организмот борбата со болестите и инфекциите. Затоа е многу важно да водите сметка за себе – здраво хранете се, спортувајте, поминувајте повеќе време во природа, наспијте се и одбегнувајте непотребно стресни ситуации.

© ЖУРНАЛ    ~48,16

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.