МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Здравје
Диета со кисело млеко: За 10. дена можете да истопите 5. килограми

Диета со кисело млеко: За 10. дена можете да истопите 5. килограми

петок, 22 март 2019, 12:08ч.   |   L.E.

 Со помош на оваа диета можете да истопите и’ до пет килограми за десет дена. Сепак, имајте предвид дека станува збор за рестриктивна диета и не би требало да ја држите подолго од 14. дена. По извесно време можете да ја повторите, се препорачува после еден или два месеци…
Киселото млеко е исклучително корисен производ што ја нормализира активноста на органите за варење, го подобрува имунитетот, помага при исфрлањето на отровите од организмот и го поттикнува метаболизмот.
Додека ја држите диетата со кисело млеко, се препорачуваат следниве производи:

 

природно кисело млеко – 500 грама дневно
овошје – до 300 грама дневно (освен грозје, диња и лубеница поради големата количина на шеќер што ја содржат)
месо – до 100 грама дневно (риба, пилешко и мисиркино, со отстранета кожичка и маснотии)
зеленчук (плодови) – до 300 грама дневно (домати, трупки, краставица, пиперка…)
зеленчук (зелјест) – до 300 грама дневно (зелена салата, кељ, зелка, рукола…)
Количината на кисело млеко што ќе ја користите во поединечни рецепти зависи од вашата желба и вкус. Важно е да изедете 500 грама кисело млеко дневно, а како ќе го распоредите во оброците, останува на вас.

Пример за еднодневно мени

 

Појадок: желе од кисело млеко и малини, шолја зелен чај или шолја чист сок од портокал.
Ручек: шолја топол растителен чај, ладна супа направена од кисело млеко и краставица исечкана на ситни парчиња, 100 грама варено месо, салата од краставици, домати и зачини, кисело млеко по желба, чаша топла лимонада (без шеќер)

 

Попладневна ужина: домати со кисело млеко. Во киселото млеко додајте малку сенф, малку сол и кратко измешајте во блендер.
Вечера: шолја топол растителен чај, боранија на пареа со кисело млеко, чаша топла лимонада без шеќер.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД ЗДРАВЈЕ
Ако ви се заглави коска од риба во грлото, веднаш направете го ова
Грешки кои ги правите со витамините, а за кои не сте ни свесни
Први симптоми за рак на дебело црево
Најдобар детокс на организмот: Го отстранува салото од стомакот и чисти од сите токсини!
Нов магичен коктел за диета: Со само 4 состојки до совршена тежина
Симптоми кои покажуваат дека телото ви е полно со токсини
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.