МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Технологија
Sony Xperia 4 може да понуди екран со сооднос 21: 9

Sony Xperia 4 може да понуди екран со сооднос 21: 9

петок, 22 март 2019, 11:51ч.   |   L.E.

Sony ги претстави своите најнови паметни телефони на Мобилниот конгрес во Барселона, и изгледа дека компанијата работи на уште еден нов додаток на новата серија.

Дознаваме за тоа од Sumahoinfo, кој ги наведува информациите од форумите ESATO. Според изворот, следниот уред ќе се вика Xperia 4 и ќе предложи дисплеј со дијагонала 5,7-инчи, резолуција HD + и истиот сооднос на страните (21: 9) како тој на Xperia 1, 10 и 10 Plus.

Меѓу другите параметри на моделот имаме Snapdragon 710 чипсет, 4GB RAM, 64GB вградена меморија и 2800mAh батерија.

Најверојатно паметниот телефон ќе вклучува двојна главна камера. Димензиите на уредот ќе бидат 149,5 x 65 x 9,4 mm, без 3,5 милиметарски приклучок за слушалки.

Xperia 4 ќе биде достапен во црвена, сребрена, црна и виолетова боја./USB.mk

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
iPhone XE е компактниот Apple модел кој фановите долго го очекуваа!
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.