МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Заев: Поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ велат дека нема да го послушаат Мицкоски за бојкот и ..
Пендаровски: Благодетите од Договорот со Грција веќе се чувствуваат во Гевгелија
Технологија
Под истрага смартфоните на „Нокиа“ за испраќање информации до сервери во Кина

Под истрага смартфоните на „Нокиа“ за испраќање информации до сервери во Кина

петок, 22 март 2019, 11:51ч.   |   L.E.

Властите во Финска објавија дека ќе започнат истрага на компанијата „ХМД Глобал“, која ја има лиценцата за мобилните телефони под брендот „Нокиа“.

Причината е сомневање дека паметните телефони на компанијата испраќале информации до серверите во Кина, објави Ројтерс.

Според финскиот омбудсман Рејо Арнио, сé уште не е јасно дали компанијата извршила прекршувања поврзани со личните податоци на своите клиенти.

Според информациите од норвешката јавна радиотелевизија „НРК“, засегнатибиле корисниците на „Нокиа 7 Плус“. Според медиумите, „нејасен број на паметни телефони од моделот праќале податоци на сервер, со седиште во Кина“.

Од „НРК“ направиле своја истрага по сигнал на клиент кој тврдел дека неговиот телефон често контактирал со одреден сервер.

„ХМД Глобал“ ги негира тврдењата.

„Ние можеме да потврдиме дека никакви лични информации не се споделени со трети страни“, соопшти компанијата како одговор на прашањата на „Ројтерс“.

Во пораката, исто така, се вели дека софтверски дефект е откриен во група на одреден модел, кој сепак бил отстранет во февруари оваа година.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД ТЕХНОЛОГИЈА
Како да откриете кој ве пребарува на интернет?
Фејсбук Месинџер ќе се враќа во главната апликација
Плејстејшн 5 ќе биде нешто досега невидено!
Вибер воведе нова услуга: Многу е корисна, но не е бесплатна
Доминација на кинеските компании: Ова се најбрзите паметни телефони во светот
Снабдувачот на Apple, Corning развива свитливо стакло за смартфони
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.