МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Авто
„Mистериозен“ електричен Duster на тест во поларниот круг (Фото)

„Mистериозен“ електричен Duster на тест во поларниот круг (Фото)

петок, 22 март 2019, 11:48ч.   |   L.E.

 Во близина на арктичкиот круг беше забележананевообичаена изведба на компактниот романски SUV, кој можеби навестува eлектрификација на марката
Невообичаен Dacia Duster е фотографиран од автомобилските папараци во близина на арктичкиот круг, а изненадувањето е што автомобилот е означен како целосно електричен, а изгледот на каросеријата и вградените делови апострофираат и спртски карактеритики на SUV моделот.

 

Воочлива еиздолженоста на каросеријата, односно дека растојанието пмеѓу оските е поголемо одoшто кај стандардниот Duster а тоа асоцира дека се користи и некоја нова технологија за погон, покрај електрилен и друг (хибриден сиситем).

 

Едноставно не се гледа системот за издув на гасови, а иако е студено време нема никаков чад и испарување одзади.

 

Како потсетување ќе речеме дека уште во 2013 година легендарниот Карол Гон, до неодамна главниот шеф на алијансата Renault –Nissan, во чија соственост е и романската марка, изјавил дека Dacia ќе вози на струја!

 

Спортските елементи се отсликуваат во системот за брзо ослободување на поклопецот и задната врата, заштитниот кафез, тркачки профилирани седишта…..

 

А спортски е регулиран и системот за потпирање, како и спортски сопирачки, напред Brembo а назад Renault Alpine сопирачки.

 

Како некое логично објаснување е поставене теорија дек Renault со овој Duster тестира нов тркачки автомобил за Andros Trophy ( тркачки шампионат на мраз), a и дека електричниот компактен SUV се подготвува да настапи во категоријата Andros Trophy Electrique, првата електрична тркачка серија во светот, што стартува три години пред фамозната Formula E и да се појави!.

© ЖУРНАЛ    ~31,11

НАЈЧИТАНИ ОД АВТО
ТОП 5 АВТОМОБИЛИ: Кои автомобили тpoшат нajмногу а кои нajмалку гopиво!
Со 400 коњски сили, новиот Голф ќе биде брутално моќен
Skoda почна да работи на новата генерација на Octavia
Еволуција место револуција за Nissan Juke II
Почнува продажбата на најевтиниот автомобил на Eлон Маск
Најагресивниот Lamborghini Urus досега
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.