МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
МВР е подготвено да обезбеди безбедна атмосфера за време на гласањето, тврди Спасовск..
Филипче: Процентот на вакцинирани деца уште е мал, особено надвор од Скопје
Панајотис Колокатис: Семејството Parkland Hospitality Group постојано расте
ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ е партија што спроведе селективна амнестија и лицемерно е да зборува..
Спорт
Договорите со Молде и Кардиф се доказ колку Солскјер го сака Манчестер Јунајтед

Договорите со Молде и Кардиф се доказ колку Солскјер го сака Манчестер Јунајтед

четврток, 21 март 2019, 09:30ч.   |   Xh.I.

Оле Гунар Солскјер кон крајот на минатата година од Жозе Мурињо го превзема кормилото на Манчестер Јунајтед, клуб каде што како играч помина 11 години.

Норвежанецот ги препороди „црвените ѓаволи“ и сигурно е дека неговиот статус на привремен тренер наскоро ќе биде променет и ќе добие долгогодишен договор.

Доколку се прашуваат навивачите и играчите тоаа воопшто не би било прашање. Норвежанецот ги купи пред се со својата љубов кон клубот, а потоа и со резултатите.

Доказ колку Солскјер го сака својот клуб и колку сонувал да биде тренер во Јунајтед се клазулите кои ги имал во договорите со неговите претходни клубови – Кардиф и Молде.

„Се погрижив да имам нешто како клазула во своите договори која гарантираше дека ќе ме пуштат ако пристигне повик од Манчестер Јунајтед. Наречете ме глупав или амбициозен, но од кога го тренирав резервниот тим сонував да станам тренер на првиот тим…Сакам да бидам свој човек. Манчестер Јунајтед има стил по кој е препознатлив и мене тој одлично ми одговара“, изјави Солскјер.

Солскјер призна и дека после сезоната во која неговиот Кардиф испаднал од Премиер лигата во 2014 година сметал дека повик од Манчестер Јуанјтед нема да добие.

© ЖУРНАЛ    ~36,12

НАЈЧИТАНИ ОД СПОРТ
Де Лихт воодушевен од потегот на Роналдо: Ни докажа дека е фудбалски предатор
Перез подготвил изненадување: Реал го нуди Модриќ за ѕвезда од Серија А!?
Абрамович си заминува од Лондон, најбогатиот Британец го купува Челзи за 3 милијарди евра!
Изненадувачка изјава по поразот од Барса: Солскјер процени колку летни засилувања му се потребни на Јунајтед
Рамос одржал кризен состанок со сите соиграчи, но посебно опоменал една ѕвезда!
Икер е фудбалски господин: Сите играчи на Порто лудо славеа, тој го тешеше расплаканиот трагичар на Рома
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.