МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Регион
Мета за пресудата на Караџиќ: Ова е поука да се работи на соживот и хармонија меѓу народите

Мета за пресудата на Караџиќ: Ова е поука да се работи на соживот и хармонија меѓу народите

четврток, 21 март 2019, 15:27ч.   |   Z.H.

 Албанскиот претседател Илир Мета ја поздрави одлуката на Хашкиот трбунал да му изрече доживотна казна затвор на Радован Караџиќ.

 
Тој, како што напиша на Фејсбук, иако ја оценува како задоцнета правда, во неа гледа „апел да не се заборави етничката омраза и геноцидот кои извираат од неа“.
 
– Одлуката на Хашкиот трибунал, со која е осуден Радован Караџиќ, не е само задоцнета правда,туку над се апел да не се заборави етничката омраза и геноцидот кој извра од неа и поука неуморно да се работи за соживот и хармонија меѓу народите, нациите и етнитетите на Балканот, напиша Мета.

© ЖУРНАЛ    ~21,7

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Српски научник пронајде лек за рак
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.