МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Регион
Албанската полиција со дополнителни безбедносни мерки за денешниот протест

Албанската полиција со дополнителни безбедносни мерки за денешниот протест

четврток, 21 март 2019, 14:26ч.   |   Z.H.

 Албанската обединета опозиција за денеска најави протест пред Парламентот, во исто време кога ќе се одржува пленарната седница.

 
Поради инцидентите кои се случија на последниот протест од 16 март, кога демонстрантите се обидоа насилно да влезат во законодавниот дом, фрлаа тврди предмети врз полиција, поради што полицијата мораше да употреби солзавец а потоа и водени топови, превземени се дополнителни мерки.
 
Имено, вчера поставена е железна ограда за да се спречи евентуален влез на демонстрантите во законодавниот дом.
 
Опозицијата, пак, вчера поднесе кривична пријава против министерот за внатрешни работи Сандер Леши за злоупотреба на службената должност и масовна употреба на солзавец против демонстрантите.
 
Ова ќе биде шести масовен протест на опозицијата против актуелната Влада, барајќи оставка од премиерот Еди Рама, формирање преодна влада, која ќе спроведе фер и демократски избори.
 
Опозицијата и овојпат ги повика граѓаните масовно да се придружат на денешниот протест.

© ЖУРНАЛ    ~24,8

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Српски научник пронајде лек за рак
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.