МАКЕДОНИЈА РЕГИОН СВЕТ ЕКОНИМИЈА ХРОНИКА СПОРТ КУЛТУРА КОЛУМНИ TRENDING KITCHEN ШОУБИЗ ЗДРАВЈЕ ЗАНИМИЛИВОСТИ ТЕХНОЛОГИЈА АВТО
Османи-Која: Упадот во ИВЗ е срамен чин и ја загрозува секуларноста на земјата
Киро Здравев избран за нов претседател на Судскиот совет
Кирацовски: сестра ми и мајката на сопругата се повлекуваат од работните места
Политичките судири во „двојка“ кај иста судијка
Регион
Волкер: Можен е договор меѓу Србија и Косово оваа година

Волкер: Можен е договор меѓу Србија и Косово оваа година

четврток, 21 март 2019, 12:26ч.   |   Z.H.

 Можно е Србија и Косово оваа година да постигнат договор за нормализирање на односите и тоа ќе зависи од политичката поддршка која ќе ја имаат лидерите во двете земји, изјави Курт Волкер, поранешен американски амбасадор во НАТО и сегашен специјален претставник на САД за Украина.

 
Волкер оценува дека не е потребно враќање во минатото и оти договорот е важен за двете страни поради стабилноста и патот кон ЕУ.
 
Тој истакна дека лично нема ништо против идејата за корекција на границите.
 
– Зависи од тоа што ќе одлучат двете земји. Постои правило, согласно договорот и други документи, границите не смеат да се менуваат на сила, како руската анексија на Крим. Тоа не смее да се случи. Но ако двете земји се договорат така во преговорите, како отцепувањето на Словачка од Чешка, тогаш ние останатите мора со тоа да се согласиме и да го почитуваме, нагласи Волкер.

© ЖУРНАЛ    ~27,9

НАЈЧИТАНИ ОД РЕГИОН
По само 5 дена заеднички живот, поранешната сопруга живи ги запалила- детали за пожарот кој го потресе регионот
Капучино 6 евра, хамбургер дури 22 - во оваа балканска земја е поскапо и од Мајорка
Српски научник пронајде лек за рак
Хаос во ТВ студио: Професор и новинар за малку ќе се испотепаа, водителот ги раздвојуваше (ВИДЕО)
Опозицијата официјално го освои Истанбул, но Ердоган повлече потег со кој сака да го врати
Планирале свадба, а загинале во страшна несреќа - ова е парот од Србија кој наместо пред олтар, замина во смрт
МАРКЕТИНГ ИМПРЕСУМ КОНТАКТ

© 2009-2019 НОВИНСКА АГЕНЦИЈА „ЖУРНАЛ“.
Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Сите права се задржани.
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.